Standardy

 JORKŠÍRSKÝ TERIÉR / YORKSHIRE TERRIER

 

Informace o plemeni
země původu Spojené království Spojené království
výška 20–24 cm
hmotnost do 3,1 kg
barva kovově modrý se znaky
kovově modrý
plavý
Klasifikace FCI
skupina 3: Teriéři
sekce 4: Toy teriéři
Standard podle FCI

HISTORIE

Yorkšírský teriér původně patřil ke psům chovaným anglickou chudinou. V 11. století platil pro poddané v Anglii zákaz lovu a dokonce i zákaz chovu velkých loveckých psů. Z toho důvodu vyšlechtili horníci z oblasti West Riding v hrabství Yorkshire malého robustního psíka, který uměl chytat krysy a potkany a příležitostně lovil i králíka. Na vzniku yorkšírského teriéra se patrně podíleli nízkonozí skotští teriéři. O jeho dlouhou hedvábnou srst se pravděpodobně zasloužil maltézáček. Původní poslání yorkšírského teriéra nebylo právě lehké. Doprovázel horníky do šachet a v přádelnách působil jako krysař. Angličtí dělníci pořádali pro své psy dokonce i zápasy s krysami. Přerod u yorkšírského teriéra z pracovního v luxusního psa se udál koncem 19. století. Tehdy se stal mazlíčkem dam z vyšší společnosti. Ve všeobecné povědomí vešel na počátku šedesátých let 20. století a dodnes se těší stále rostoucí oblibě. Do svazu Kennel Club bylo toto plemeno poprvé zapsáno v roce 1886.

 

PARSON RUSSELL TERIÉR / PARSON RUSSELL TERRIER

Informace o plemeni
země původu Spojené království Spojené království
výška ideálně 36 cm
feny: ideálně 33 cm
hmotnost 5–8 kg
barva bílý s tříslovými, citrónovými nebo černými znaky
bílý
Klasifikace FCI
skupina 3: Teriéři
sekce 1: Velcí a střední teriéři
Standard plemene
standard FCI

 

HISTORIE

Jako všichni Jack Russellové, tak i Parson Russell teriér pochází původně z bílého pracovního fox teriéra užívaného při lovu. Koncem 19. století byli tito psi vedeni v chovu jako „fox teriéři“, ale díky jejich odlišným pracovním předpokladům byli v 20. století vedeni už jako „Jack Russell“ teriéři, na počest reverenda John "Jack" Russella. Šlo o lovecky založeného faráře z jihozápadní Anglie (Devonshire), vyhlášeného lovce lišek známého jako „The Sporting Parson“ (lovící kněz), který v 19. století toto plemeno šlechtil. Jeho cílem bylo vyšlechtit vytrvalého norníka, který by při lovu dokázal držet krok s honiči i několik hodin.

Během doby se vzhled chovných fox teriérů a pracovních Jack Russell teriérů výrazně odlišil. Dnes jsou fox teriéři jen zřídka používáni jako pracovní psi. Parson Russell teriéři jsou obecně vyšší než Jack Russell teriéři, i když v klubech ve Velké Británii jsou psi této výšky vedeni běžně jako Jack Russell. Jméno „Parson“ Russell teriér bylo vybráno Americkým klubem chovatelů (American Kennel Club), protože původní název Jack Russell teriér už bylo chráněno odpůrci zařazení tohoto plemene do seznamu plemen FCI.

 

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode